TÜ arengufondi toel algatasid erinevad Tartu Ülikooli üksused erialadevahelise koostöö valeinfo uurimisel ja õpetamisel. Kolmapäeval, 15. jaanuaril toimus esimene aruteluseminar, kus tutvuti üksteise uurimissuundade, valeinfoga seotud teadus- ja õppetööga ning -vajadustega.
Oma uuringuid ja kogemusi jagasid ühiskonnateaduste instituudi, Johan Skytte poliitikauuringute instituudi, arvutiteaduse instituudi, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi, maailma keelte ja kultuuride instituudi ning majandusteaduskonna teadlased. Seminaril tuvastati teemad, millistega tegeletakse ülikoolis rohkem ja millistega vähem.
Ühiskonnateaduste instituudis mahuvad infokorratuse raamteema alla nii sotsiaalmeedias leviva igapäevase valeinfo kui ka ühiskonna julgeolekut ohustavate infooperatsioonide uuringud. Samuti on valdkond tihedalt lõimitud õppetöösse. Skytte instituudis on hetkel fookuses valeinfo venekeelse elanikkonna mõjutamiseks ja Vene-Ukraina sõjaga kaasnevad tagajärjed inforuumile. Arvutiteaduse instituudi uuringud näitavad valeinfo liikumise trajektoore meedias ja sotsiaalmeedias ning annavad tõhusad meetodid nende tuvastamiseks. Maailma keelte ja kultuuride instituudi fookuses on emotsioonid tekstides, millel on oluline mõju sotsiaalse reaalsuse tõlgenduste kujunemisele. Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudis nähakse vajadust mõista inimeste vastuvõtlikkust meditsiiniteemalisele valeinfole. Seminaril tõdeti, et infokorratus on kompleksne teema, millega puutume kokku väga erinevatel viisidel ning kõige tõhusam on selle teemaga tegelemisel jõud ühendada. Õppida üksteise teadmisest ja meetoditest.
Tartu Ülikooli arengufondi üheaastane toetus desinfo koostööplatvormile loob eeldused tihedamaks erialadevaheliseks koostööks. Selleks algatatakse ühiseid teadusprojekte, kirjutatakse ühispublikatsioone ja luuakse õppematerjale. Koostööplatvormi eestvedaja Ragne Kõuts-Klemm ütles, et sellest algatusest võiks saada ka näidis kõigile, kuidas jõuda ülikoolis tihedama erialadevahelise koostööni.
Päev lõppes Jyväskylä Ülikooli organisatsioonikommunikatsiooni professor Vilma Luoma-aho avaliku loenguga „Mõtlemisvead kui tagauks valeinfole” (“Cognitive Biases as Vulnerabilities for Misinformation”).
Koostööplatvormiga on oodatud liituma ka teised huvilised.
Täpsem info:
Ragne Kõuts-Klemm
Ühiskonnateaduste instituut
instituudi juhataja, ajakirjandussotsioloogia kaasprofessor
E-post: ragne.kouts@ut.ee